OGRODY PRYWATNE

1.jpg
Projekt ogrodu w Lednicy Górnej
lokalizacja: Lednica
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny
projekt: 2016
realizacja: 2017

Na terenie opracowania zaprojektowano naturalne zbiorowiska z roślinnością, które tworzą wnętrza ogrodowe towarzyszące nowoczesnej kubaturze budynku mieszkalnego. Wprowadzono tam dużą różnorodność gatunków, w tym naturalistyczne rabaty z wykorzystaniem traw ozdobnych i bylin tworzących pasmo wokół budynku. Wyjątkowe kwiaty, dekoracyjne liście i aromaty, mają cieszyć użytkowników przez wiele miesięcy. Zaprojektowano również zagajnik brzozowy z hamakami, miejsce na leżaki w cieniu soliterowego drzewa, czy boisko do gry w siatkówkę. Wysokimi miskantami o jasnej barwie liści otoczono projektowane palenisko. Plamy nasadzeń krzewów wśród kamieni stanowią umocnienie skarp, tym samym likwidując potrzebę ich koszenia.

2wiz.jpg
Projekt koncepcyjny ogrodu w Krakowie

lokalizacja: Kraków
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny

projekt: 2019

Prezentowany projekt zieleni stanowi naturalistyczny ogród traw ozdobnych i bylin. Kompozycja w małym stopniu uzupełniona jest o nasadzenia krzewów będących tłem kompozycji oraz dających cień drzew. W związku z dużą długością ogrodu zastosowano nasadzenia kulisowe, tak aby poszczególne okazy stanowiły niejako kurtyny ogrodu. Z tarasu wypoczynkowego nie rozpościera się bezpośredni, otwarty widok na ogród. Zastosowana roślinność o różnych wysokościach stanowi ramy, przez które zobaczyć można dalsze strefy. Poszczególne plany nasadzeń sprawiają, że widoki są zmienne i nieoczywiste. Utworzone wnętrza ogrodowe stały się przestrzenią dla zabaw dzieci z możliwością ulokowania domku lub też strefą wypoczynku. Proponowane siedzisko w cieniu drzew, daje większą możliwość obcowania z roślinnością.

Istotne było, aby projektowany ogród był atrakcyjny przez możliwie jak najdłuższy czas. Poszczególne gatunki kwitną jedne po drugich, a w porze jesiennej ogród będzie cieszył kolorami liści i lekkością kwiatostanów traw.

Lazany SI (2).jpg
Projekt koncepcyjny ogrodu w Łazanach

lokalizacja: Łazany
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny

projekt: 2019

bystra.jpg
Projekt koncepcyjny ogrodu w Bystrej
lokalizacja: Bystra
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny
projekt: 2018

Ogród posiada bardzo atrakcyjną lokalizację pod względem przyrodniczym, ale także widokowym. Z tego powodu głównym celem było jak największe wykorzystanie potencjału miejsca z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę, tak aby zachować jej charakter. W najbliższym otoczeniu domu wprowadzono minimalistyczne nasadzenia o charakterze geometrycznym co komponuje się z nowoczesną bryłą domu. W dalszych częściach nasadzenia stają się bardziej swobodne i naturalne. Rośliny charakteryzują się dobrą odpornością na warunki zimowe, tolerancyjnością wobec gleby, a przede wszystkim zmiennością sezonową, tak by ogród był atrakcyjny przez cały rok. Istotne było, aby w projekcie wykorzystać naturalne materiały także te występujące w okolicy.

Projekt koncepcyjny ogrodu w Stryszowie
lokalizacja: Stryszów
projektanci: Małgorzata Tujko, Iwona Mucha
inwestor: prywatny
projekt: 2017

Prosty i naturalny ogród stworzony w otoczeniu lasu i łąki z jednoczesnym wpisaniem się do nowoczesnej bryły budynku. Projekt łączy ze sobą istniejącą roślinność z projektowaną w postaci łąki kwietnej, bylin, traw ozdobnych oraz rodzimych drzew i krzewów.

Wytyczone ścieżki spacerowe uzupełnione zostały placykami, pozwalającymi na dłuższy odpoczynek i podziwianie otaczającego krajobrazu. Wybrane materiały wprowadzają wrażenie minimalizmu, które razem z zastosowaną zielenią idealnie wpisują się w naturalny krajobraz oraz nadają całości lekkości i poczucia przestrzeni.

Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego przy alei Kasztanowej
w Krakowie
lokalizacja: Kraków
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny
projekt: 2017
Projekt koncepcyjny wybranych elementów ogrodowych w Zabłociu
lokalizacja: Wieliczka, Zabłocie
projektanci: Małgorzata Tujko, Małgorzata Smołka
inwestor: prywatny
projekt: 2017

Projekt w swoim zakresie obejmuje koncepcje wybranych elementów małej architektury. Drewniana weranda nawiązuje swoją formą oraz proporcjami do dawnych charakterystycznych dla tego regionu wiatrołapów. Od strony południowej i zachodniej zaprojektowano drewnianą nawierzchnie oraz taras. Różnicę wysokości terenu można pokonać niewielkimi schodami. Pozostałą cześć można wykorzystać do siedzenia. Na całej powierzchni tarasu zaprojektowano pergolę, którą w przyszłości porastać będzie bujne pnącze. Zaproponowana konstrukcja umożliwia montaż markiz lub żagli cieniujących. Projekt nawierzchni ogranicza się do niezbędnej komunikacji w obrębie zabudowy mieszkaniowej, ogrodowej i garażowej. Zastosowanie ciepłych oraz zimnych kolorów wraz z odpowiednim doborem materiałowym wpłynął na uzyskanie ciekawej dopasowanej do charakteru inwestycji aranżacji. Przebudowa zabudowanej studni na pompę wodną umożliwi zabawę w ciepłe popołudnia dzieciom a niewielki zbiornik poniżej kranu pozwoli zgromadzić niewykorzystaną podczas zabawy wodę.

Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego przy ulicy Kazimierza Wyżgi w Krakowie
lokalizacja: Kraków
projektanci: Małgorzata Tujko, Anna Porębska
inwestor: prywatny
projekt: 2017
Projekt zakłada stworzenie reprezentacyjnego ogrodu w stylu prowansalskim. Wyróżniono sześć scenerii, każda o odmiennym przeznaczeniu, jednak posiadających swobodny, sielski charakter. Aromaty kwitnących krzewów i pnączy przepełnią całość założenia, a łagodne kolory zieleni umożliwią relaks. Najbliższe otoczenie domu stało się jego przedłużeniem, sprzyjając użytkowaniu w ciepłe, letnie wieczory. Dużą uwagę przypisano starannie wybranej małej architekturze, z kutego metalu, o fantazyjnych rzeźbionych zdobieniach oraz drewnianej, z egotycznego drewna. Projekt iluminacji świetlnych odmieni odbiór ogrodu po zmierzchu.
Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego w Swoszowicach
lokalizacja: Swoszowice
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
inwestor: prywatny
projekt: 2017
realizacja: 2018

 

2016-09-02 09.54.20.jpg
Projekt ogrodu przydomowego w Węgrzcach
lokalizacja: Węgrzce
projektanci: Małgorzata Tujko, Anna Porębska
powierzchnia: 5 751,1 m2
inwestor: prywatny
projekt: 2015
realizacja: 2016

 

 

 

 

DG-W1.jpg
Projekt koncepcyjny ogrodu na dachu przy ulicy Czarodziejskiej w Krakowie
lokalizacja: Kraków
projektanci: Małgorzata Tujko, Małgorzata Smołka
inwestor: prywatny
projekt: 2015
Projekt koncepcyjny ogrodu miejskiego w Krakowie

 

lokalizacja: Kraków
projektanci: Karolina Bober, Małgorzata Tujko
powierzchnia: 250 m2
inwestor: prywatny
projekt: 2011
realizacja: 
projekt
Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego w Zawierciu
lokalizacja: Zawiercie
projektanci: Małgorzata Tujko, Dorota Włodarczyk
architektura: Kropka Studio
wizualizacje architektury: Kropka Studio
powierzchnia: 70 m2
inwestor: prywatny
projekt: 2014

Ogrody prywatne - pozostałe projekty:

 

  • Ogród prywatny - Kraków
  • Ogród przy rezydencji - Borek
  • Ogród naturalistyczny - Latosówka
  • Ogród prywatny - Lednica Górna
  • Ogród prywatny - Warszawa
  • Ogród prywatny - Włosań