
ZAGOSPODAROWANIE TERENU
.jpg)
Projekt zagospodarowania terenu wokół kompleksu biurowego HIGH FIVE
w Krakowie przy ulicy Pawiej
lokalizacja: Kraków
projekt zieleni: Pracownia Projektowa ‘Land-Arch’
projektanci: Małgorzata Tujko, Małgorzata Smołka
architektura: nsMoonStudio
placemaking: VOSTOK oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla
inwestor: Skanska Property Poland
projekt: 2016-2017
realizacja: 2018
Projekt został realizowany w ramach współpracy miedzy biurem VOSTOK, nsMoon Studio i Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. To projekt pierwszej w Krakowie przestrzeni miejskiej z duszą. Projektowaną z myślą nie tylko o użytkownikach okolicznych biurowców, ale głównie dla mieszkańców miasta. Podstawowym założeniem projektu zieleni było wprowadzenie estetycznej zieleni, dostosowanych do warunków miejskich nawiązującej do projektowanej architektury, która realnie wpłynie na poprawę wartości ekologicznej miejsca.


Projekt zagospodarowania terenu dla zespołu budynków biurowych Textorial Park II w Łodzi
lokalizacja: Łódź
projekt zieleni: Pracownia Projektowa ‘Land-Arch’
projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek
architektura: Horizone Studio
inwestor: prywatny
projekt: 2017
Projekt zagospodarowania przewiduje wprowadzenie wyniesionych zieleńców w formie pasów przecinających nawierzchnię. Kierunkują one wzrok oraz uczytelniają przestrzeń. Poszczególne kształty tworzą kameralne wnętrza służące wypoczynkowi wśród zieleni. W wielu miejscach ulokowano ławki zintegrowane z zieleńcami.
W to założenie architektoniczne wkomponowana została zieleń, nawiązując do zaprojektowanych pasów poszczególne nasadzenia tworzą plany, gdzie rośliny o zwartym pokroju stają się tłem dla tych o ciekawych kształtach i fakturach, zwłaszcza odnośnie bylin. W głównym pasażu pomiędzy budynkami magazynowymi rośliny zaprojektowano tak, aby ku zewnętrznym krawędziom zieleńców stawały się wyższe i bardziej urozmaicone.
Projekt zieleni tworzą kontynuujące się wielogatunkowe pasma nasadzeń roślinnych, zróżnicowanych pod względem pokroju, wybarwienia i efektywności w czasie sezonu wegetacyjnego. Dużą uwagę poświęcono bylinom, które wkomponowano w znacznej ilości w każdy projektowany zieleniec. Naturalistyczne rabaty bylinowe nadadzą całemu założeniu lekkości oraz swoimi kolorami i zapachami ożywią przestrzeń. Wprowadzane drzewa urozmaicają kompozycję oraz przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności przestrzeni dla ludzi i zwierząt


Projekt zagospodarowania terenu wokół Stawu Płaszowskiego w Krakowie
lokalizacja: Podgórze w Krakowie
projektanci: Małgorzata Tujko, Joanna Szwed,
Karolina Porada, Anna Porębska, Karolina Mazurek, Iwona Mucha, Małgorzata Smołka
inwestor: Gmina Miejska Kraków
projekt: 2017
Głównym założeniem projektu jest uporządkowanie istniejącego terenu i przywrócenie mu ładu przestrzennego przy jednoczesnym podkreśleniu walorów krajobrazowych, tak aby umożliwić jak największy komfort jego użytkowania.
Projekt oparty został o założenia i analizy wykonane na etapie konkursu, uzyskane opinie oraz wytyczne, a także efekty przeprowadzonych konsultacji społecznych. Stanowiły one podstawę do wyznaczenia komunikacji w obrębie terenu objętego opracowaniem, podziału funkcjonalnego przestrzeni oraz wyznaczenie miejsc szczególnie cennych pod względem ekspozycyjnym i przyrodniczym.
W terenie oprócz sieci komunikacyjnej zakłada się wprowadzenie nowych funkcji użytkowych takich jak tereny rekreacji, program edukacyjny (tablice informacyjne) oraz tarasy widokowe - rekreacyjne kierujące uwagę widza na krajobrazowe walory terenu. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo użytkowników, którego podniesienie zostanie uzyskane dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia oraz monitoringu.
Nowy projekt zagospodarowania terenu przewiduje stworzenie miejsca które będzie łączyło w sobie wiele funkcji rekreacji czynnej i biernej przeznaczonych dla szerszego grona użytkowników (dzieci i młodzieży, osób starszych oraz niepełnosprawnych).
Więcej w dziale PARTYCYPACJA SPOŁECZNA


Projekt zagospodarowania
”Przestrzeń przed Urzędem Miasta Krakowa” oraz „Front KSOS-u – ścieżka uspokojonej komunikacji”.
Etap II rewitalizacji wschodniego pasa al. Powstania Warszawskiego w Krakowie pt. "Superscieżka"
lokalizacja: Kraków, al. Powstania Warszawskiego w Krakowie projektanci: Małgorzata Tujko, Karolina Mazurek,
Anna Porębska, Iwona Mucha
współpraca: Paweł Wieczorek
inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej
realizacja: 2018
Zaprojektowany układ komunikacyjny jego przebieg oraz meandryczny narys nawiązuje do pozostałych stref „Superścieżki”. W przypadku terenu przed Urzędem Miasta Krakowa projekt przewiduje również wprowadzenie szerszego 3-metrowego chodnika prowadzącego na wprost do głównego wejścia oraz chodnika wzdłuż budynku. W celu ujednolicenia charakteru nawierzchni w obrębie wszystkich ścieżek spacerowych zastosowano ten sam rodzaj płyt w dwóch odcieniach szarości oraz tzw. „kliny”. Do obu przestrzeni wprowadzono autorskie elementy małej architektury. Wzdłuż ścieżki wyznaczono mikrownętrza ukształtowane przy pomocy modułowych ławek betonowych, które wyposażono w wysokie oparcia.

Projekt "Ogrodu sensorycznego
w Dzielnicy III” przy Centrum Autyzmu